karagöz

Çoksesli Tekseslilikler ya da Kanonun Öteki Yüzü

(Bu yazının kısaltılmış hali, Karagöz Dergisi'nin 17. sayısında (Kasım 2011) "Kanonsuzlar" dosyası kapsamında yayımlanmıştır)

Köken olarak oldukça uzun bir tarihe dayanan ve sözcük olarak farklı anlamları içeren kanon, bizde doğrudan pek gündeme gelmemiştir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de belki de edebi bir kanonumuz olup olmadığı konusunda mutabakat sağlanamamış olmasıdır. Yanı sıra, kanon kadar konturları çizilmiş olmasa da yapılan kronolojik çalışmalar ya da farklı çalışmalarla yapılan bir tür tarih yazıcılığı da aslında aynı niyeti taşımıştır.

Dostları Kırmamak İçin Şiiri Kırmak* ya da 1990 Sonrası Şiir Yıllıkları

Şiir Yıllıklarına Dair

Yıllıklar ve antolojiler konusu bizim şiirimizin kangren meselelerinden birisidir bana göre. Tıpkı ödüller konusunda olduğu gibi.. Kangrendir çünkü tedavi edilecek bir yanı kalmamıştır. Bu yüzden de tüm kangren vakalarında olduğu gibi o bölgenin kesilip atması gerekir ki en azından bütünü kaybetmeyelim. Sonra yeniden mi yapılanacağız başka yerden mi başlayacağız, ne yapacaksak o da ayrı konu.. Ama bozulan bir şeyi tamir etmenin yenisini yapmaktan daha zor olduğu kesin…

İçeriği paylaş

Back to top