Tadilat

"Olağanüstü" ve tarihsel diye niteleyebileceğimiz bugünlerde (hatta bu aylarda) ben de kendimi bir kez daha eve, uzun zamandır kapısı açılmamış ama yine de zaman zaman sokağından geçilmiş bu eve bir kez daha dönmüş gibi hissediyorum. Siteyle tazelenen ve yinelenen ilişkimi "tadilat" yapıyorum şeklinde ifade edebilirim.

Ben yokken de 12 yıldır herkese açık olan bu evde tadilat yaparken, vaktiyle zihnimin nelerle meşgul olduğunu, uğraşlarımı, dinlediklerimi, izlediklerimi, düşündüklerimi hem bir gözlemci edasıyla hem sözün sahibi olarak yeniden görüyorum.

Tadilat sözcüğü bu anlamda da çok cezbedici. Arapça bir sözcük. Sondaki "at" eki, bizim "ler/lar" çoğul ekimizle aynı işlevi görüyor. Tadiller yani. Nedir bu tadil? Sözcüğün kökü "adl". Kökün anlamı, bir şeyi düzeltmek, düzgün hale getirmek, değiştirmek, denkleştirmek, doğrultmak hatta meyletmek anlamında doğrulmak, bir şeye doğru olmak... Adalet, itidal, mutedil gibi sözcükler de bu kökten geliyor. Bu bağlamda "tadilat" ise "düzleme, düzeltme, doğrultma vb"nin çoğul hali.

Şimdilik fırsat buldukça yapabildiğim şey, dış/biçimsel tadilat: Bütün başlıkları kontrol edip çalışmayan linkleri (halen geçerli ise) yenilemek, html kodlarını değiştirmek, görselleri düzeltmek, geçişleri sağlamak vb.

Buradaki her sözcüğün, her işaretin, tek bir noktanın bile kişisel tarihin bir unsuru olarak durmasını önemsiyorum. Yıllar önce burda "Sosyal Medya hırsız mı?" başlıklı bir metin yazmıştım (https://www.deryaonder.com/node/387). O zamandan bu yana (8 yıl geçmiş) iyice emin oldum ki evet, öyle. Burada kastettiğim şeyin bütünüyle internet olmadığını belirtmem gerekir. Dakikalar, hatta saniyeler içerisinde yazılanların üst üste bindiği, her şeyin hızla akıp gittiği ve kolaylıkla üstünün kapatıldığı mecraları kastediyorum ki onlar da malum... Çalınan ise kesinlikle ve birincil olarak "zaman" değil... Ama niyet, heyecan, belki bir şiirin ya da bir eserin ilk satırları, esini, önü, arkası, arka planı ve hasar tespiti genişletilebilir de... Bana öyle geliyor en azından.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Back to top