Galeriler

Portakal ailesi, 20. Yüzyıl’ın başlarından bu yana, üç kuşaktır Türkiye'nin sanat ve kültür hayatına katkılarda bulundu. 1881'de dünyaya gelen Yervant Portakal, antikacılığa Kapalıçarşı'da başladı. Ev ve saraylarda çok sayıda müzayede düzenledi. Bunlar arasında; Hicaz Valisi Ahmed Hatip Paşa, Prens Burhaneddin, Osman Hamdi Bey müzayedeleri yer almaktadır. İstanbul Mezat İşleri Müdürlüğü'nün kurulmasına yardımcı olan Yervant Portakal burada bir süre fahrî olarak görev aldı.
1947’de baba mesleğini devralan Aret Portakal da çok sayıda ev ve saray müzayedesi yaptı. Bunlar arasında; Ayşe Sultan, Prenses Emine, Mahmut Muhtar Paşa, Sadrazam Kamil Paşa, Ahmet Dallı, Konsolos Behçet Bey müzayedeleri yer almaktadır.
1964'ten itibaren aile mesleğini benimsemiş olan Raffi Portakal 1973'te kendi galerisini açtı.
Portakal Sanat ve Kültür Evi'ni kuran Raffi Portakal, 1984'te sanat seminerleri vermeye başladı. Düzenlediği önemli sergiler arasında "Abdülmecid Efendi Resimleri" (Beymen için) "Osmanlı Hat Sanatı", "Oryantalistler", "Osmanlı Şaheserleri" yer almaktadır. (Devamı sitede)

Güncel sergi - Warhol'dan Hirst'e Dünya Sanatının Modern ve Çağdaş Ustaları 20 Nisan - 9 Mayıs 2010

White Cube, Mason’s Yard opened in September 2006. It is located off Duke Street, St. James's, home of the original White Cube gallery, on a site that was previously an electricity sub-station. Also designed by MRJ Rundell & Associates it is the first free-standing building to be built in the St James's area for more than 30 years. The building houses a main, basement floor gallery which is a naturally lit, double-height space with a second gallery on street level providing 5000 ft² of exhibition space. White Cube, Mason’s Yard continues with an international, high profile programme of exhibitions and was launched with an inaugural exhibition by Gabriel Orozco.

The Museum’s mission is to foster within society an awareness, understanding and involvement in the visual arts through policies and programmes which are excellent, innovative and inclusive.

The Irish Museum of Modern Art is Ireland's leading national institution for the collection and presentation of modern and contemporary art. The Museum presents a wide variety of art in a dynamic programme of exhibitions, which regularly includes bodies of work from its own Collection and its award-winning Education and Community Department. It also creates more widespread access to art and artists through its Studio and National programmes.

Tomio Koyama Gallery introduces various artists in Japan and the world such as Yoshimoto Nara and Mika Ninagawa. 50 modern artists belong to the gallery exhibits their paintings, installations, photographs and drawings. The gallery leads Japanese modern art society today.

The Saatchi Gallery aims to provide an innovative forum for contemporary art, presenting work by largely unseen young artists or by international artists whose work has been rarely or never exhibited in the UK.

The audience for exhibitions of contemporary art has increased widely during the last ten years as general awareness and interest in contemporary art has developed both in Britain and abroad.

When The Saatchi Gallery first opened over twenty years ago it was only those who had a dedicated interest in contemporary art who sought out the gallery to see work by new artists. The audience, however, built steadily over the years and by the time the gallery left its second home at County Hall, visitor numbers reached 600,000 per annum, with over 1,000 schools organising student visits.

The Saatchi Gallery has worked with media sponsors on a number of shows including The Observer, The Sunday Times, Evening Standard, The Independent on Sunday and Time Out.

Many artists showing at The Saatchi Gallery are unknown when first exhibited, not only to the general public but also to the commercial art world. Many of these artists are subsequently offered shows by galleries and museums internationally. In this effect, the gallery also operates as a springboard for young artists to launch their careers.

Video gezi için http://www.saatchi-gallery.co.uk/video-tour.htm

Burdan da aşağı yukarı 14 dakikalık bir video turlar Saatchi Galerisinin içi gezilebiliyor. Bu kadar uzaktan ancak bu kadar olur galiba...

Ayrıca gerçekten çok büyük bir alana yayılmış ve bu büyük alanlarda sanat eserlerinin aynı mekânda neredeyse birbirinden tamamen kopuk sergilenmesi de sanırım göz'ün görme alanına hemen hemen bir eser girebilmesi ve eserlerin tekil algılanması etkisini de yaratıyordur. Burdan var sayıyorum tabii.. Ayrıca eski tarihli şöyle bir yazı da okunabilir galeriyle ilgili http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=72535

* * * * *

Daire Sanat, insiyatif altyapısıyla kurulmuş bağımsız ve çağdaş çalışmaları destekleyen açık bir sanat mekânıdır. Kişisel sergilerin yanı sıra kavram odaklı sergiler oluşturarak toplumsal ve kültürel meseleleri sanatın ayırt eden çerçevesiyle sorgulamayı amaçlar.

Daire Sanat, sergileme seçimlerinde ticari kaygılardan uzak kalarak bağımsız bir sanat alanı
yaratır. Amaç, güncel sanat potansiyeline imkân vermektir. Bu amaç doğrultusunda uzmanlardan oluşan danışma kurulumuz, bize Türk çağdaş sanatının yeni kuşak temsilcilerini desteklememizde
yardımcı olmaktadırlar.

Galeri x-ist, koleksiyoner Daryo Beskinazi ve sanat direktörü Kerimcan Güleryüz'ün uzun yıllar süresince edindikleri deneyimlerin sonucunda gerçekleştirdikleri bir 'galeri projesi'dir.

x-ist, yalnızca kendilerine değil, değişime de karşı çıkan kurumlara meydan okuyan sanatçıların buluşacağı bir 'mekan'dır. Tek düzeliğe karşı tutumlarıyla, seçecekleri çalışmalarla, sanatseverler için taze, yenilikçi bir 'mekan' yaratarak, çağdaş sanatlarda Türkiye'nin öncü galerisi olmayı hedefler.

Pırıl Güleşçi Arıkonmaz ve Gülsen Güleşçi tarafından 1993 yılında kurulmuş olan Pg Art Gallery, açılışından bugüne Türk sanatının önemli isimlerinin sergilerine ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda Türkiye’den ve yurt dışından çağdaş sanatın önemli sergilerine yer vermekle birlikte, genç sanatçıları desteklemeyi de ilke edinmiş olan galeride resim, heykel, fotoğraf ve video sanatının seçkin örnekleri sanatseverlerle buluşmaktadır.

Outlet, sosyal ve kültürel adaletsizliğin bunca derinleştiği bir ortam/zamanda, lüks olarak görülen sanatı, kitlelerle buluşturma girişimidir. Outlet; müzeler, enstitüler, banka galerileri, kurumlar arasında giderek sıkışan sanat ortamı için bir nefes alma alanı yaratmayı ve yenilikçi, risk alabilen projeler gerçekleştirmeyi hedefler.
Sanatın gündemini takip etmek isteyenlerin yeni adresi Outlet; Canan Pak, AYK, MAS Matbaası, BenQ, The Point Otel, Beck’s, Coca Cola, Netcopy Center ve Derin Design’ın sponsorluğuyla Azra Tüzünoğlu tarafından yürütülmektedir.

Outlet Proje Alanı: Sanatçıların özgün/farklı çalışmalarına ev sahipliği yapmak, yeni projeler üretmeyi desteklemek amacını taşır. Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların davet edilmesi ve/ya başvurularla şekillenen proje alanı; Outlet’te aynı anda birbiriyle ilintili farklı sergiler görmeyi mümkün kılar.

"Akbank Sanat; sergilerden modern dansa, film gösterimlerinden tiyatrolara, klasik müzik resitallerinden caz konserlerine, panellerden ustalık sınıflarına 16 yıldır "değişimin hiç bitmediği yer" olma misyonuyla yılda 700'ün üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır."

Mtaär, 2009 yılında, Erkin Gören ve Sevil Tunaboylu tarafından hayata geçirilmiş bir sanatçı girişimidir. Mtaär’ın Kadıköy / Moda’da bulunan sergi alanında ve alternatif mekanlarda düzenlediği bütün etkinlikler, bu iki genç sanatçının çabalarıyla gerçekleşmektedir.

İstanbul’un sanat üretiminin ve etkinliklerinin merkezi konumundaki Beyoğlu/Karaköy eksenine alternatif olarak Kadıköy / Moda’da konumlanan Mtaär, kendi sergi projelerinin yanı sıra sanatçıların da projeleriyle dahil olabilecekleri açık bir sergi alanıdır. Sanatçılar, sanat grupları ve bağımsız küratörler, mtaar.org’da bulunan proje gönderim aracı yardımıyla projelerini bizlerle kolaylıkla paylaşabilirler.

Mtaär sergi alanı ile ilgili bir diğer önemli nokta ise; giderleri, kurucusu olan sanatçılar tarafından karşılanan bir organizasyon olması ve sanatçıların özgün girişimiyle oluşturulmuş kar amacı gütmeyen bir yapı olarak kendini konumlandırması.

Mtaär güncel sanatın her alanında, sanatçılara projelerini sergileme imkanı sunmak için kuruldu. Bu kapsamda konulu, konusuz sergiler, atölyeler, sanatçı sunumları, özel gösterimler de Mtaär’ın ilgi alanına giriyor.

Bireyselleşmenin artı değer olarak dayatılması ile oluşan iletişimsizlik hayati bir tehlike oluşturmaktadır. Sistem içinde birbirine temas etmeyen yalıtılmış yaşamları yaklaştırabilmek için sanatın gücüne inanan ve bu farkındalıkla bir araya gelen farklı disiplinlerdeki sanatçılar, düşünce ve üretim alanlarını 216 adıyla tanımlar.

Çoğunlukla Anadolu yakasında yaşayıp üreten, telefon alan kodunu bu yakada üretmenin ve düşünmenin kodu olarak seçen 216 sanatçıları, sanatın; müzelerde, sergi mekânlarında, atölyelerde yer aldığı kadar gündelik hayata da karışması gerektiğini düşünen bir inisiyatiftir.
216, katılımcı bir yapıya sahip olup, sanatçı bağımsızlığını önemseyen, proje temelli bir oluşumdur; sanatçıları projeler kapsamında bir araya gelerek üretir.

Şiddetin, zorbalığın, korkunun, öfkenin yerini “iletişim içindeki sanat” ile doldurmayı önerir. İyi niyetin, anlayışın, birlikteliğin gücüne inanır ve bu sebeple bir arada düşünmeye ve üretmeye devam edecektir.

Şubat 2002'de açılan Dirimart, kısa süre içinde Türkiye'nin önde gelen galerileri arasına katıldı. Galeri, genç ve tecrübeli Türk sanatçılar kadar uluslararası isimlerden de oluşan ve giderek genişleyen bir portfolyoya sahip. Dirimart, dinamik ve geleceğe dönük gündemiyle önemli sanat fuarlarına katılıyor ve dünyanın ileri gelen sanatçı ve koleksiyonerlerinin tercihi olmayı hedefliyor.

44A SANAT GALERİSİ Ocak 2009 tarihinde bir sanat sever, Hande Solakoğlu ve tanınmış bir sanatçı, Argun Okumuşoğlu tarafından kurulmuştur. Galeri kapılarını ilk olarak, dünya çapında bilinen heykeltraş Yılmaz Zenger'in "İki Yüz" sergisiyle açmıştır. Daha sonra Galeri, Argun Okumuşoğlu, Bedia Dipşo, Beyza Boynudelik, Burçak Kaygun, David Hancock, Demet Yoruç, Fulya Çetin, Levent Morgök, Maksut Aşkar, Murat Tosyalı, Nur Koçak, Sahir Erdinç, Sevinç Altan, Yavuz Tanyeli, Yılmaz Zenger'i bir karma sergide biraraya getirmiştir. 27 Haziran - 11 Temmuz tarihleri arasında da, sokak çocuklarına yardım amacıyla yapılan ilk yıllık çocuk sanat proje ve sergisini gerçekleştirmiştir. Bu sergi sonucunda, kazanılan miktar çocuklara ve sokak çocukları vakfına bağışlanmıştır. Temmuz 17 'da Galeride, Esat Tekand ve Fatma Tülin gibi iki ünlü sanatçıyıda gruba dahil ederek ilk yaz karma sergisini açmıştır. Bu sergi, 7 Eylül tarihine kadar izlenebilir. Galeri, Türk ve Yabancı Sanatçıların Resim, Heykel, Fotoğraf, Tekstil ve Dijital Sanat Eserlerine evsahipliği yaparken, bir yandan da yeni nesil sanatçılara destek olmaktadır.

Founded in 1991, Matthew Marks Gallery represents twenty-six European and American artists of different generations.

The gallery handles work in all media, including painting, sculpture, photography, film, video, drawing and printmaking.

The gallery maintains three exhibition spaces in Chelsea totaling more than 15,000 square feet where twelve to fourteen exhibitions are presented each year, many of which are accompanied by publications.

In Winter 2011, Matthew Marks Gallery will open a gallery in Los Angeles.

Jean Tinguely (1925-1991) who grew up in Basel and belonged to the Parisian avant-garde in the 1950s and 60s, stimulated and revolutionised the “static” art world with his kinetic works. The Museum’s permanent collections present a selection of the artist’s machine sculptures, reliefs and drawings from all the periods of his career. The Museum also offers a varied and lively programme of temporary shows devoted to Tinguely’s fellow artists and contemporaries – Bernhard Luginbühl, Niki de Saint Phalle and Yves Klein – and to his models such as Marcel Duchamp and Kurt Schwitters, as well as to related subjects such as contemporary kinetic art.

Makaleler http://lebriz.com/pages/lsd.aspx?lang=TR&sectionID=1

Back to top