med'set orkestra - radio tarifa - La tarara

Aslında "Niyobe için" adlı bir toplama albümde dinledim geçenlerde "La Tarara"yı.. Med'set Orkestra isimli gruptan dinledim. Bu grup yaşam felsfeleri ve politik görüşleri ortaklaşan ve akdeniz müziği yapmak isteyen insanlardan oluşmuş. Kendileri için "biz Portekizli, İspanyol, Cezayirli ya da Yunanistanlı olmadan önce Akdenizliyiz" diyorlar. Tüm çabalarıma rağmen bağımsız ve buraya alınabilecek portatif bir klip bulamadım. Ancak şurda nispeten amatör ve gayriresmi bir siteleri var.

http://www.myspace.com/medsetorkestraofficiel

Ve buradan görünen tüm şarkılar dinelenebilir ama özellikle "La Tarara"yı dinlemenizi öneririm.

Bu arada bakarken başka bir "La Tarara'ya denk geldim. O da Radio Tarifa'nın. Radio Tarifa İspanya'nın güneyinde Afrika kıyılarına bakan küçük bir şehirmiş. Grup 1992'de kurulmuş. 2006'da dağılmış. Toplam üç albüm çıkarmışlar:

rumba argelina 1997
temporal 1998
cruzando el rio 2001

Yaptıkları müzik, arap, ispanyol ve aztek müziklerinin (buna bakmam lazım) karması olarak tanımlanıyor. Bizim kendi müziğimizin içinde "arabesk" deyip çoğu kez haklı nedenlerle burun kıvırdığımız deyimin kökeninde çok güçlü seslere ve motiflere sahip olan köklü bir arap müziği var sonuçta... Ve Radio Tarifa'nın "La Tarara"sı da şu:

Ve bütün bunların Lorca'yla ne ilgisi var dediğimizde.. Lorca'nın Tarara adlı bir şiirini kaynak ediniyor şarkılar... Ekşi sözlükte "Zazie"nin kabaca bir çevirisine rastladım:

tarara razısın
tarara değil
tarara küçüksün
sonra görürüm seni …

tararam kuşanmış
yeşillerini
inceden dantelli
çıngıraklı elbisesi

tararam ışıldıyor
ipek, uzun etekliği
çalıları süpürüyor
ve yerde naneleri

ah tarara, delikız!
kıvır belini
zeytinlikte oğlanlar
bekliyor seni...

şarkılar yağmurlu ve loş bir İstanbul sabahında iyi gelebilir...

Back to top