yann tiersen

http://www.yanntiersen.com/

İnsan, Yann Tiersen'i böyle sadece bir video kliple bırakıp geçemiyor. Bizim ağırlıklı olarak 2001 yılı yapımı Amélie filminin müzikleriyle tanıdığımız 1970 doğumlu Fransız bir besteci Yann Tiersenn.. Aslında Améli'den önce 1998 yılı yapımı Erick Zonca'nın yönetmenliğini yaptığı, Meleklerin Düş Yaşamı filminin müziklerini de yapmıştır. Meleklerin Düş Yaşamı, biribirine neredeyse zerre kadar benzemeyen iki genç kızın yan yana gelişi, birlikte yaşamalarını, iki insan arasında olabilir her şeyi göz önüne seren bir filmdi. (http://beyazperde.mynet.com/film.asp?id=342&kat=) Ama Amélie onun çıkış filmi oldu. Ardından Elveda Lenin filminde onunla karşılaştık. (http://beyazperde.mynet.com/film/1900/arama/Elveda-Lenin)

ve Yann Tiersen hakkında biraz daha bilgi:

1970 doğumlu Fransız müzisyen Yann Tiersen, Rennes, Nantes ve Boulogne Müzik Akademileri’nde müzik eğitimi gördükten sonra 1995 senesinde “La Valse des Monstres” adlı ilk albümünü yayınladı. Albüm içerisinde kısa filmler için hazırlanan kayıtlar yer alırken, bu albümü 1996 senesindeki “Rue des Cascades” albümü takip etti.

1998 senesinde yayınladığı “Le Phare” adlı 3. albümü sonrası Fransa müzik çevresinden beğeni toplayan Yann Tiersen, aynı sene içerisinde “La Vie Revée des Anges” ve “Alice et Martin” adlı filmlerin müziklerini hazırladı.

1999 senesinde “Tout est Calme” adlı 4. stüdyo albümünü piyasaya süren Yann Tiersen, aynı sene “Black Session” adlı konser albümünü sevenlerine ulaştırdı. Bu konser albümünde sanatçıya The Divine Comedy’den Neil Hannon, Noir Désir’den Bertrand Cantat, Françoiz Breut, The Married Monk ve Les Tétes Raides gibi isimler eşlik ederken, Tiersen “Qui Plume la Lune?” adlı filmin müziğinde de imzasını bulundurdu.

2001 senesine gelindiğinde Jean-Pierre Jeunet filmi “Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain”in soundtrack’ini hazırlayarak tüm dünyayı ağlatmayı başaran Yann Tiersen, bu albümde akordion, klavsen, bonjo ve vibrafon gibi müzik enstrümanlarını kullandı. Aynı sene içerisinde “L’Absente” adlı albümü piyasaya süren Tiersen, bu albümde de birçok müzisyenle işbirliğine girişti.

2002 senesinde “C’était ici” adlı albümü çıkaran Yann Tiersen, 2003 senesinde Wolfgang Becker filmi “Good Bye Lenin!”in soundtrack’ini hazırladı. Albümde Claire Pichet bir parçada konuk müzisyen olarak yer alırken, Tiersen’in gerçekleştirdiği performanslarda sanatçıya bir orkestrayla birçok sanatçı eşlik ediyordu.

2004 senesinde Yann Tiersen, Amerikalı müzisyen Shannon Wright ile işbirliğine girişerek “Yann Tiersen & Shannon Wright” adlı albümü piyasaya sürdü. Albümdeki tüm şarkılar Wright tarafından yazılırken, Tiersen müziğiyle yine müzik çevresinden beğeni toplamayı başardı.

2005 senesinde “Les Retrouvailles” adlı albümünü yayınlayan Yann Tiersen, bu albümde Tindersticks’den Stuart Staples, Cocteau Twins’den Elizabeth Fraser, Jane Birkin, Dominique A. ve Christophe Miossec ile birlikte çalıştı. Albümün içerisinde yer alan DVD’de “La Traversée” adlı kısa filmle birlikte sanatçının canlı performanslarından görüntülere yer verilirken, albüm içerisinde yer almayan “Le Train” adlı parçaya çekilen animasyon video kliple Tiersen sevenlerine oldukça dolu bir albüm ulaştırdı. Bu çalışmayı 2006 senesinde yayımlanan "On Tour" isimli konser albümü izledi.

Sanatçı, son olarak Fransız denizci Eric Tabarly hakkında yapılan belgesel icin soundtrack hazırladı ve bunu Haziran ayına doğru müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu çalışma için kendi albümünü ileri bir tarihe erteleyen sanatçı, Tabarly'nin ardından kendi albümüne yoğunlaştı.

(derli toplu bilgi: mtv.com.tr)

Diskografisi

La Valse des Monstres (1995)
Rue des Cascades (1996)
Eşlik: Claire Pichet.
Le Phare (1998)
Eşlikler: Claire Pichet, Dominique A.
Tout est Calme (1999)
Eşlik: The Married Monk.
Amélie Original Soundtrack (2001)
Black Session (1999)
Konser Kaydı
Eşlikler: Neil Hannon ( The Divine Comedy), Bertrand Cantat ( Noir Désir), Françoiz Breut, The Married Monk, Les Têtes Raides ve yaylı dörtlüsü.
L'Absente (2001)
Eşlikler: the Vienna Symphony Orchestra, Lisa Germano, Neil Hannon ( The Divine Comedy), Dominique A, Françoiz Breut, Les Têtes Raides, Sacha Toorop ( Zop Hopop), aktris Natacha Regnier, Christian Quermalet ( The Married Monk), Marc Sens ( Serge Tessot-Gay katılımcısı), Christine Ott ve yaylı dörtlüsü
C'était ici (2002)
Good Bye Lenin! Original Soundtrack (2003)
Eşlik: Claire Pichet.
Yann Tiersen & Shannon Wright (2004)
Eşlik: Shannon Wright.
Les Retrouvailles (2005)
Tabarly (2008)
Dust Lane (2010)
Skyline (2011)
Live in London (2014)
Eusa (2016)
Portreit (2019)
All (2019)

Back to top