deryaonder ağ günlüğü

nerdeysen hep ordan başlarsın

in

insanın gidip gidip dönebileceği bir yer olması güzel. ev'ler de bu yüzden çok kıymetlidir. dünyaya gidip gidip eve döneriz. bazen yalnız, bazen başkalarıyla, bazen sadece izlerle ya da hatıralarla. hatıra olmaya aday taze anlar ya da bir türlü eskimeyen eski hatıralar. biz dursak da hayat durmaz. biz hareket ettiğimizde de geçtiğimizi düşündüğümüz zamanlar bazen geçilmemiş olarak kalırlar. yaşanmış ama üzerinden geçilememiş ne çok an vardır. her şey bir başkası için de bizimkiyle aynı anda ilerliyor sanırız. oysa bütün takvimler tek kişiliktir.

son mektup, son cümle

Mektubumu ya da bir kopyasını sakla, benimsediğin yoldan ilerlemeye devam et. (platon, mektuplar, son mektup, son cümle)

Şiir etkin-siz-likleri

Geçtiğimiz bir ay içerisinde katıldığım dört etkinlik sonrasında (biri şiirden bağımsızdı ayrı tutabiliriz) zaten düşündüğüm ama iyice kafamı kurcalayan bir konuya dönüştü bu başlık.

Bu üç etkinlikten bir tanesi TÜYAP kitap fuarında gerçekleşecek ortak etkinlikti, çok dilli şiir okuması olacaktı. (Kürtçe, zazaca, farsça, İngilizce, almanca vs.) Yapılması planlanan etkinliğe dinleyici gelmediği gibi şiir okuması planlanan şairler ya da şiir çeviren arkadaşlar da gelmediler.

kaybetmek

zaman zaman kimilerine saçma sapan gelecek böyle bir şey yapıyorum. kafama bir sözcük takıldığında gidip tureng'ten bakmak ilginç oluyor. Çünkü onlar başka bir dertle bunu yapıyorlar. Ben başka bir dertle bakıyorum. Beni bu sözlükteki ingilizce karşılıkları değil, Türkçe karşılıktaki versiyonları ilgilendiriyor.

Türemiş kan kaybetmek hemorrhage, hemorrhages, hemorrhaging, hemorrhaged
Genel aklını kaybetmek loose one's mind
Genel anlamını kaybetmek lose its meaning
Genel anlamını kaybetmek become meaningless

modigliani'nin kadınları

Picasso'yla aynı dönemde yaşayan İtalyan ressam Modigliani'nin kaderi hiç de picasso'nunkine benzemez.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Modigliani

med'set orkestra - radio tarifa - La tarara

Aslında "Niyobe için" adlı bir toplama albümde dinledim geçenlerde "La Tarara"yı.. Med'set Orkestra isimli gruptan dinledim. Bu grup yaşam felsfeleri ve politik görüşleri ortaklaşan ve akdeniz müziği yapmak isteyen insanlardan oluşmuş. Kendileri için "biz Portekizli, İspanyol, Cezayirli ya da Yunanistanlı olmadan önce Akdenizliyiz" diyorlar. Tüm çabalarıma rağmen bağımsız ve buraya alınabilecek portatif bir klip bulamadım. Ancak şurda nispeten amatör ve gayriresmi bir siteleri var.

http://www.myspace.com/medsetorkestraofficiel

İçeriği paylaş

Back to top